przechowywanie danych

Gdzie przechowywać dane w firmie. Poradnik dla zielonych

Cześć! Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z zarządzaniem danymi w firmie, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Bez zbędnego owijania w bawełnę, przejdźmy do konkretów.

1. Chmura – Twój nowy najlepszy przyjaciel

Serio, chmura to nie żart. To jak mieć własnego supermana do przechowywania danych. Google Drive, Dropbox, OneDrive – wybierz swojego faworyta. Plusy? Dostęp z każdego miejsca na świecie (no, prawie), automatyczne backupy i możliwość współpracy z zespołem w czasie rzeczywistym. Minusy? Jak padnie internet, to trochę kicha.

2. Serwer lokalny – stary, ale jary

Brzmi poważnie, co? To po prostu komputer, który stoi w Twojej firmie i przechowuje dane. Plusy? Pełna kontrola i niezależność od internetu. Minusy? Musisz o niego dbać jak o własne dziecko, bo jak się zepsuje, to… cóż, lepiej nie myśleć.

3. Zewnętrzne dyski twarde – dla paranoików (w pozytywnym sensie)

Stare, dobre dyski zewnętrzne. Idealne do backupów i przechowywania naprawdę ważnych rzeczy. Plus? Nikt Ci ich nie zhakuje przez internet. Minus? Łatwo je zgubić albo oblać kawą.

4. NAS – Network Attached Storage

Brzmi jak coś z NASA, ale to po prostu taki mały, prywatny serwer. Idealny dla małych firm. Łączy zalety serwera lokalnego i chmury. Minusy? Trochę droższy w zakupie, ale długoterminowo się opłaca.

5. Papier – tak, dobrze przeczytałeś

Nie żartuję. Niektóre dane warto mieć na papierze. Zwłaszcza te super ważne. Bo wiesz, jak wszystko zawiedzie, to papier przetrwa. Chyba że przyjdzie powódź… albo pożar… dobra, może jednak nie. Pamiętaj, nie ma jednego idealnego rozwiązania. Najlepiej połączyć kilka metod. I jeszcze jedno – cokolwiek wybierzesz, rób regularne backupy. Bo wiesz, lepiej dmuchać na zimne, niż się sparzyć.

Author: admin